Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Dzieci z FAZ@flikr.com/Mysudbury.ca Ouisudbury...
Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, którą można spożywać w czasie ciąży bez ujemnego skutku na dziecko. Alkohol przenika przez łożysko i wchłaniany jest przez płód uszkadzając go nieodwracalnie.
Po raz pierwszy FAS został opisany w Stanach Zjednoczonych w 1968 roku. Prowadzący badania Paul Lemoine opisał charakterystyczne cechy dzieci matek alkoholiczek. Wiążą się one zarówno z fizycznymi jak i umysłowymi anormalnościami dziecka.
Objawy dzieci z FAS
Cechy morfologiczne mogą nie być tak widoczne zaraz po urodzeniu lub
w okresie dorastania, albo dorosłości, jak między 2 a 10 rokiem życia. Diagnoza FAS opiera się na takich kryteriach jak: charakterystyczne rysy twarzy, mała waga urodzeniowa, a także dysfunkcja ośrodkowego układu nerwowego.
Rysy twarzy charakteryzują się zmarszczką kącika oka, małymi, szeroko rozstawionymi oczami, płaskim czołem, krótkim zadartym nosem, wąską wargą górną i płaskimi policzkami
Niska waga urodzeniowa utrzymuje się dosyć długo. Obwód głowy u dzieci z FAS może być mniejszy niż normalnie. Niektóre niemowlęta mogą mieć wady serca lub inne anomalia dotyczące uszu, oczu, wątroby lub stawów. Mogą pojawić się rozwojowe wady wrodzone, jak rozszczep podniebienia, wady oftalmologiczne, wady naczyniowe.
Większość dzieci z FAS ma opóźnienia rozwojowe i IQ niższy od normalnego. Stopień zaburzeń rozwojowych zwykle jest porównywalny ze stopniem opóźnień rozwojowych.
Dysfunkcja ośrodkowego układu nerwowego to jedna z groźniejszych cech charakterystycznych dla FAS. Jej objawy są skutkiem stałego, niezmiennego niszczenia mózgu i nie zawsze zależą od woli dziecka. Charakteryzuje ją:
Zespołowi FAS i innym uszkodzeniom alkoholowym można zapobiec w 100 procentach, jednak bez wczesnej interwencji u osób z tymi zaburzeniami mogą rozwinąć się zaburzenia wtórne. FAS jest wiodącą przyczyną chorób umysłowych, poważnych problemów społecznych, zaburzeń zachowania oraz powstania skłonności do nadużywania alkoholu i narkotyków.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.